>tuvalet eğitimi 2

>Tuvalet eğitimine başlayacaklar için:
Gözlemlerim ve tecrübelerim sonucu gördüm ki.
İlk başta siz çocuğu belirli aralıklarla WCye götürüyorsunuz.
2.aşamada çocuk eş zamanlı olarak haber veriyor.Çişini yaptığı esnada “çiş” nidaları yükseliyor.
3.aşamada az öncesinde haber vermeye başlıyor.
Sanırım kasları duruma alışıyor.Tuvalet eğitimi dedikleri nokta da bu sanırım.
Biz 3.basamağa ulaştık çok şükür.
Size de bol şans diliyoruz.
Altına kaçırdığı zaman boşver, yıkarız,makineye atarız,bişey olmaz vs. cümleleriyle suçluluk duymalarını önlemek çok önemli sanırım.
Psikoloji türevi eğitim derslerinden aklımda kalan önemli bir nokta bu dönemin karakteri direk etkilediği.
Artık tuvalet jargonumuz da var.
muyyo–>banyo
fofon–>sifon
fofon–>sabun
Hatta dergi karıştırıyoruz banyoda.Şekil A daki gibi:)

Advertisements
This entry was posted in 20.ay, 20.ay gelişim, dil gelişimi, tuvalet eğitimi. Bookmark the permalink.

22 Responses to >tuvalet eğitimi 2

 1. Başak says:

  >Şulecim ne kadar şanslısınız yaa.Valla bizde daha tık yok.Çişim gelince tuvalete yapcam diyor ama tuvalete gidelim deyince kıyameti koparıyor.Artık yazı bekliyecez.

 2. Mlke-Btkn says:

  >Tuvalet jargonu heheheh 🙂 iyiymiş maşallah maşallah darısı başımıza ama çoookk zor gibi 😉

 3. füsfüs says:

  >bi de bu hatunun yaza kadar niyeti yoktu iyi mi, bizim gibi niyeti olanlar daha birinci aşamada puhahah, hala bez stokluyoruz, ne yapalım, eninde sonunda olacak bu iş:))

 4. Emine says:

  >Maşallah Bilgeciğime,bizde başlasak biran önce iyi olacak.Bizim kız sinyal veriyorda annesinde sinyal yok:)

 5. Eko Anne says:

  >Valla kolay gelsin. İnşallah halledersiniz biran önce. Ben de deneme icabı alıstırma kilodu giydirdim hemen çişini yaptı:)

 6. asyaselda says:

  >ee maşallah diyelim korkulacak gibi değilmiş değil mi:)

 7. Açalya says:

  >Aferin Bilge`ye ve sana elbette…biz 24 aylikken hallettik, ancak bu aralar bir `no` fazında oldugumuzdan, disari cikmadan once `oglum cisin var mi?` sorusuna, `no` cevabini aliyoruz ve inat ediyor yapmiyor, sonra da ta sonuna kadar bekleyip altina azicik kaciriyor, inadindan onu bile soylemez oldu…simdi bu `no` fazinin bitmesiyle daha da rahata erecegiz ya hadi bakalim…

 8. >o no fasıllarından ben de pek korkuyorum açalyacım.bizimki şimdilik fok kelimesini pek sevdi.ne olsa fok diyor(yok,hayır niyetine kullanıyor).

 9. >başakcım niye sevmiyor ki Allah Allah.inat dönemyle alakalı olabilir.

 10. >melikecim ben de çok zor diyordum başta,bakalım iyi gidiyor gibiyiz şimdilik çok şükür.füsuncum haklısın eninde sonunda olacak.2 ileri 1 geri oluyor zaten.

 11. >eminecm ısındırma çalışmalarına başlayabilirsin.esracım şu alıştırma külodundan bi türlü gidip alamadım yahu.bir de pratikannede filan okumustum pamuklu bez kullanıyorlar sanırım bu dönemde.gece bağlıyoruz,ıslatmasa da terden sertleşiyor.evet seldacım korkulacak gibi değilmiş 🙂 hadi bi cesaret sen de taşın altına koy elini ………

 12. >Aferim Bilgeye. Ben de çok şanslıyım bu konuda. Hiç eğitime gerek kalamdan, 20 aylıkken kendiliğinden söyleyiverdi. O gün bu gündür beze yapmıyor. Tek sorunumuz şu. İllaki kendi evinde olmalı bu işlem. Cidden zor oluyor. Var mı bildiğiniz bir yöntem Emincan'ı ikna etmeye?

 13. >süperr,aferin bilgişkoya ve anacığına,darısı başımıza:)

 14. ElfAna says:

  >Cok sevindim Sule. Alpi baslarda epey bi inatlasmisti:) Hala evden cikmadan mutlaka hersey halledilmeli. Disarida tuvalit kullanimi prob. olabiliyor.

 15. >Şulecim,ne güzel epey yol katetmişsiniz..Yiğit tam yaparken söylüyor yaptığını..Yine de doğru banyoya gidip,klozetine oturtuyorum.2 yaşı dolana kadar böyle yavaştan alıcam,bakalım inşallah zorluk çekmeyiz.Öpüyorum güzel kızımı..

 16. >Şulecan umarım senden cesaret alıp bu işi hızlandırabilirim. Kış diye askıya almıştım. Çınar anne pipim tisss yaptı, popom koku yaptı diyor işini bitirdikten sonra. Klozetine teklifte bulunuyorum ama ısrar etmiyorum. Eşim az önce sana yazdığımı gördü bizimkne de tuvalet eğitimi versek iyi olacak nerdeyse askere gidecek dana oldu dedi gülümsedi gitti. Bir nevi tebrik etti sizi Öpüyorummm

 17. >nurancım sen daha tecrübelisin,bir yöntem bulursan paylaş mutlaka :dremziyecim amin canım.gece ve dışarda bezliyiz henüz,demek o durumlar da var,klozet adaptörünü yanımızda taşısak kabul etmez mi acaba.bilge eğlence haline getirdi,çiş deyip deyip götürüyo banyoya,kitap okutuyo,muhabbet ediyo :d

 18. >filizcim sifonun baya yardımı oldu bu işi sevmesinde , pek seviyor çekmeyi, başlarda baybay yapıyorduk . eltimde gündüz ya sizinki gibi bir bebek klozeti mi alsam yoksa adaptör mü düşüncesindeym , bir yerde okudum ayakları yere değmeli çocugun demiş lazımlıgı önermşti.bakalım.xenom sağolsun eşin . ya maşallah çınçına , o cümleleri o kuruyor dimi ? blogda da görüyorum uzun cümlelerini .

 19. Özden says:

  >Şule ne de güzel oldu hem sen hem Bilge için… Bak yaza diyordun ama Bilge çok azimli çıktı annesi bu konuda, başardı valla. Ne güzel artık kışın soğukta altını açmak falan yok…Tekrar tebriklerÖzden&Can

 20. >Acaba Odil de Bilge gibi kolayca alışabilir mi? sifonu sevengillerden..Maaşallah Bilge'ye.. 'Fofon' Bilge'ce dilini çok sevdim:))

 21. esra says:

  >tebrik ederim..işi bitirmişsiniz.. darısı başımıza.. aslında vakit ayırabilsem bizde de kesin biter ama enerjim yok hiç. yaza kısmetse 🙂 öpüyorum fıstığı..

 22. şule says:

  >sağol özdencm haklısın iyi oldu,ben de korkuyordum başta,bence odil de halledecektir.esracım alya işi çözer ama,yaza demek ki.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s